מה פרוש השם תמ"א 38?

בשנת 2005 אושרה תוכנית מתאר ארצית" מס' 38, לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה ותרחישים אחרים. תמ"א 38 נועדה לעודד חיזוק בניינים אשר נבנו לפני ינואר 1980 ואשר אינם עומדים בדרישות  תקן 413  "לעמידות מבנים בפני רעידת אדמה"

התוכנית מציעה תמריצים (זכויות בניה נוספות, הקלות ופטור ממיסים) אשר יעודדו את ביצוע החיזוק ויאפשרו אותו מבחינה כלכלית, ללא השקעה כספית מצד הדיירים.  זאת תוך שמירה על איזון בין הצורך לחיזוק המבנה, הקושי של הדיירים לממן את החיזוק ובין שיקולים עירוניים נוספים.

התכנית מאפשרת חיזוק הבניין בשני מסלולים עיקריים:

  • חיזוק המבנה הקיים  - במסגרת תמ"א 38 תיקון 3
  • הריסת המבנה ובניית בניין חדש תחתיו  - במסגרת תמ"א 38 תיקון 2

למה תמ"א ?!

הסיבה העיקרית הינה החיים שלכם ושל המשפחה שלכם. מלבד הסיכון לרעידת אדמה גדולה, אשר לגביו יש הסכמה מוחלטת כי מדובר בעניין של זמן, אי אפשר להתעלם מהמציאות בה אנו חיים ומהאיומים האסטרטגיים מרחוק ומקרוב של התקפות טילים. במקרה של התממשות האיום או התרעות ממשיות להתקיימותו, העדר ממ"ד בדירה מקשה על ניהול החיים בשל הצורך להתפנות בכל אזעקה ואף עלול לעלות בחיים במקרה של אזעקת אמת.

תמ"א 38 הינה תוכנית מאוד אטרקטיבית, המאפשרת לדיירים לבטח את עצמם כנגד איומים אלו ואף לשדרג את איכות חייהם היומיומית ולהשביח את ערך הנכס וכל זאת ללא כל עלות כספית מצדם!

תמ"א 38 מאפשרת לכם לזכות בבניין עמיד בפני רעידות אדמה וסיכונים אחרים, משופץ ומשודרג  (או חדש) וכן מדירה גדולה ומרווחת יותר -ללא עלות.

מי משלם עבור הפרויקט?

התוכנית יוצרת מנגנון חוקי לפיו בעלי הדירות מתקשרים עם קבלן / יזם שלוקח על עצמו את כל עלויות הפרויקט (רישוי, תכנון, בניה, מימון וכו'), תמורת זכויות הבניה הנוספות המתקבלות במסגרת התמ"א.

איך בוחרים קבלן/יזם?

הבחירה בקבלן/יזם אינה בחירה קלה. מכיוון שמדובר בנכס העיקרי של מרבית הדיירים, אשר ממשיכים לחיות בבניין גם במהלך ביצוע הפרויקט. כדי שתוכלו לישון בשקט במהלך ביצוע הפרוייקט וגם לאחריו, חשוב לוודא:

 

  • ניסיון ומקצועיות! חשוב לבחור ביזם/קבלן בעל ניסיון וידע מקצועי מוכחים ולא ביזמים ללא ניסיון או ידע בבניה או בנושא מיגון מבנים. מומלץ לבדוק פרויקטים שונים שביצע הקבלן ולדבר עם ממליצים.
  • אמינות! חשוב לוודא כי מדובר בחברה אמינה ומקצועית והכי חשוב, כי צוות ההנהלה מקצועי ואמין. במהלך בחינת היזמים/הקבלנים תישמעו הרבה הבטחות, בחלק מהמקרים מדובר בהטבות "נוצצות" אשר באות על חשבון איכות חומרים או פרטים חשובים אחרים אשר הדיירים פחות מודעים אליהם ואשר חשיבותם עלולה להתגלות רק בזמן אמת. חשוב לבחור ביזם/קבלן אמין. המבטיח רק מה שהוא יכול לקיים ומקיים את מה שהוא מבטיח.
  • שירות לקוחות ויחס אישי! פרוייקט תמ"א הינו פרוייקט ארוך טווח המשפיע על חיי הדיירים החיים בבניין במהלך ביצוע הפרויקט. יש חשיבות רבה להתייחסות הקבלן/יזם לאיכות חייכם במהלך ביצוע הפרויקט, לשירות לקוחות מהיר ומקצועי אשר יתן לכם מענה לאורך כל הפרויקט.